Select Page

Nejnovější výzkumy ukazují, že vegetariánská strava může pacientům pomoci více než dosud doporučované diabetické diety.

V Česku provedlo na toto téma studii „Centrum diabetologie při IKEM – Institutu klinické a experimentální medicíny“. Studie údajne potvdila, že vegetariánská strava účinně vede ke snížení medikace a mohla by být variantou léčebné diety pro pacienty s cukrovkou druhého typu. Ta podle studie výrazně souvisí s nezdravým životním stylem.

Další zdroje uvádí, že potraviny živočišného původu zvyšují inzulínovou rezistenci organismu a riziko srdečních problémů. Proto pro diabetiky je nejvhodnější strava, která neobsahuje vůbec žádné živočišné produkty. Tedy vlastně veganská strava.

Prospěšnost vegetariánské stravy pro pacienty s cukrovkou potvrzuje i American Diabetes Association. Vyloučení živočišných produktů a vysoký obsah vlákniny ve stravě pomohou předejít cukrovce i zlepšit zdravotní stav u již existujícícho onemocnění. ADA proto uvádí řadu stravovacích doporučení pro diabetiky, kteří chtějí přejít na vegetariánstkou nebo veganskou stravu.

Další výzkumy v této oblasti provedla americká organizace Physicians Committee for Responsible Medicine. Rovněž se závěrem, že vegetariánská strava s nízkým obsahem tuků je nejvýhodnější stravou pro diabetiky.

Zdroje: