Warning: is_dir(): open_basedir restriction in effect. File(/tmp) is not within the allowed path(s): (/data/web/virtuals/98151/virtual) in /data/web/virtuals/98151/virtual/www/subdom/vegetarianstvi/wp-content/plugins/wp-simple-firewall/src/lib/vendor/fernleafsystems/wordpress-services/src/Core/Fs.php on line 462

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /data/web/virtuals/98151/virtual/www/subdom/vegetarianstvi/wp-content/plugins/wp-simple-firewall/src/lib/vendor/fernleafsystems/wordpress-services/src/Core/Fs.php:462) in /data/web/virtuals/98151/virtual/www/subdom/vegetarianstvi/wp-content/plugins/disable-xml-rpc-pingback/disable-xml-rpc-pingback.php on line 51
Mr. Spock & Star Trek a vegetariánství | Malá encyklopedie vegetariánství
Select Page

Existují tisíce, možná i miliony lidí na planetě Zemi, kteří obdivují mimozemšťana! Ba co víc, často ho považují za jednoho ze svých vzorů, které je v jejich životech velmi ovlivnily ba až pozitivně nasměrovaly. Tím mimozemšťanem je Vulkánec Mr. Spock!

A je to vzor jak se patří – je to pacifista, vegetarián, ochránce všeho živého a brilatní myslitel, který vždy hledá pozitivní řešení. Je-li v ohrožení, brání se obvykle pouze svým slavným „vulkánským nervovým stiskem“, který protivníka uspí. A ke všem bytostem směřuje svůj slavný pozdrav „Live long and prosper!“.

Tak teď zase zpátky na Zem. Fenomén jménem Star Trek patří mezi “novodobé pozitivní mýty”. Je to sága, která ukazuje, že život má nekonečně mnoho podob, ale přesto že jsme tak rozdílní, můžeme žít všichni v míru a být si vzájemně prospěšní.

Hrdinové Star Treku nám připomínají základní pravdy jako:

  • Je to právě naše rozdílnost, která nás vzájemně posiluje – uniformita ubíjí.
  • Pravidlem všeho živého v celém vesmíru je nekonečná rozmanitost v nekonečných kombinacích, kterou je nutno mít v posvátné úctě.
  • Potřeba a dobro mnoha převáží potřebu a dobro jednotlivce.

Star Trek vytvořil velký snílek a dlouholetý buddhista Gene Roddenberry. Právě díky němu dostala tato sága do vínku filozofickou hloubku a pozitivní zaměření. I o Roddenberrym kolují informace, že byl vegetariánem. Je obtížné je ověřit, ale vzhledem k jeho buddhistickému přesvědčení a celkovému zaměření jeho díla se to zdá být silně pravděpodobné.

Ale vraťme se ještě ke Spockovi. Naprosto úžasným způsobem ho ztělesnil americký herec Leonard Nimoy. Byl synem ukrajinských židovských emigrantů a nejspíš právě díky dokázal dát takovou hloubku postavě polovulkánce-poločlověka Spocka, který stojí na pomezí mezi dvěma velmi rozdílnými světy.

Podle životopisu na IMDB byl Nimoy sám vegetariánem a jeho slavný film “Star Trek 4 – návrat domů” ukazuje názorně, že byl i přesvědčeným ekologem a ochráncem zvířat. Tento film o záchraně planety Země ve 23.století díky velrybám dovezeným posádkou kapitána Kirka z 20.století byl prohlášen za jeden z nejlepších ekologických filmů všech dob – Nimoy pro něj připravil námět, částečně i scénář a režíroval ho.

Myšlenka nezabíjení se pak dále rozvíjela i v dalších seriálových řadách Star Treku. Takže např. v seriálu Star Trek – Next generation zazní z úst prvního důstojníka Williama Rikera – my jíme syntetizované bílkoviny z replikátoru, nezabíjíme žádné živé tvory.

Škoda, že nejnovější filmy z této řady jsou již zcela podřízeny požadavku vydělat co nejvíce peněz díky nekonečné akčnosti, velkým bojům a překvapivým dějovým zvratům. Pro filozofické úvahy a pozitivní přístup tu již není mnoho prostoru….

Zdroje:

  • www.imdb.com
  • Obrázek: http://www.hollywoodreporter.com/news/leonard-nimoy-spock-star-trek-720036