Warning: is_dir(): open_basedir restriction in effect. File(/tmp) is not within the allowed path(s): (/data/web/virtuals/98151/virtual) in /data/web/virtuals/98151/virtual/www/subdom/vegetarianstvi/wp-content/plugins/wp-simple-firewall/src/lib/vendor/fernleafsystems/wordpress-services/src/Core/Fs.php on line 462

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /data/web/virtuals/98151/virtual/www/subdom/vegetarianstvi/wp-content/plugins/wp-simple-firewall/src/lib/vendor/fernleafsystems/wordpress-services/src/Core/Fs.php:462) in /data/web/virtuals/98151/virtual/www/subdom/vegetarianstvi/wp-content/plugins/disable-xml-rpc-pingback/disable-xml-rpc-pingback.php on line 51
Steve Jobs a vegetariánství | Malá encyklopedie vegetariánství
Select Page

Steve Jobs byl již od dob studia vegetariánem a později veganem. Kromě toho praktikoval i půsty – říkal, že mu to pomáhá v tvůrčí práci, protože tělo nemusí vynakládat energii na trávení. Také celá jeho rodina se údajně stravovala vegansky. Jak ale víme, zemřel ve svých 56 letech na rakovinu. Což je pro mnoho lidí nepochopitelné.

Na jedné straně si můžeme přečíst vyjádření lékaře Johna McDougalla, který píše, ze rakovina propukla u Jobse už v jeho dospívání, kdy byl vystaven rakovinotvorným chemikáliím při letní brigádě ve firmě HP. A jen díky své striktní bezmasé stravě s ní mohl žít dalších více než 30 let ikdyž dlouhá léta odmítal klasickou medicínskou léčbu rakoviny.

Na druhou stranu se po Jobsově smrti vyrojilo až dojemné množství článků sdělujících zhruba toto – „nechci se přiživovat na smrti tohoto velikána, ale musím vás varovat, že Jobs byl blázen, co se jídla týká a zabil jeho nezdravý životní styl“. Hlavní argument všech těchto článků zní – podívejte se na Steve Wozniaka, Billa Gatese a další – jedí maso a stále jsou na živu. Proto zahoďte zeleninu a rychle utíkejte pro šťavnatý hovězí hamburger…

Někteří autoři nezapomenou dodat, že i jiní lidé – např. již zmíněný Jobsův kamarád Steve Wozniak – byli vystaveni stejným chemikáliím a stále žijí. Což bude jistě díky dostatku masa. Kdo je obzvláště důsledný, vzpomene i to, že i jiná slavná vegetariánka – Linda McCartney – zemřela v 57 letech na rakovinu.

Jak vidno, Steve Jobs a ani nikdo jiný podle těchto autorů nemá právo na žádné osobní genetické dispozice k čemukoliv a za vše může jejich “vegošství”. Lékařské výzkumy dokazující léčivý či profilaktický účinek bezmasé stravy s ohledem na různé nemoci jsou samozřejmě v těchto textech šmahem ruky odmítnuty a právě nebohý Jobs je vystaven publiku coby “zářný příklad opaku”.

Kromě toho si můžeme na internetu přečíst i různá „osobní sdělení“, která takzvaně „uvádí na pravou míru“, že Jobs rozhodně nebyl vegan, protože prý např. konzumoval velká množství mléčné čokolády, že nebyl vegetariánem, protože prý měl slabost pro sushi apod.

Těžko se dobrat pravdy, jako vždy tu platí, že každý vyhledává to, čemu sám věří a samozřejmě každý má právo na svou pravdu. A pár minut internetové slávy je samozřejmě velkým pokušením.

Jediné, na čem se tito lidé chvála bohu shodnou, je, že Steve Jobs byl jedním z lidí, kteří výrazně ovlivnili vývoj lidstva na přelomu 20. a 21.století. Je osobností těžko uchopitelnou a ještě hůře pochopitelnou a to z mnoha důvodů. Např. tvrdil, že se stal vegetariánem a odpůrcem týrání zvířat díky svým prožitkům, které měl při experimentech s LSD v mládí.

Rozhodně také patřil k lidem, kteří si dokáží pevně stát za svými názory a kteří dokáží své vize realizovat. Což jak víme, neumí každý – naopak najdeme hromady takových, kteří očekávají, že vše jim musí samo spadnout do klína, že jim vše musí jít snadno a je pro ně naprosto nepochopitelná rovnice „výsledek = silná vize + hodně úsilí + ještě více odhodlání + trpělivost a také trocha štěstí“. Ale jak je vidět na Jobsově osudu, za vše se platí a to mnohdy cenou nejvyšší.

Zdroje:

  • http://www.topzine.cz/steve-jobs-byl-strikni-vegan-a-vyznavac-pustu
  • https://www.drmcdougall.com/misc/2011nl/nov/jobs.htm
  • https://www.drmcdougall.com/misc/2011nl/dec/jobscomments.htm
  • https://www.bulletproofexec.com/steve-jobs-dr-dean-ornish-and-vegetarian-cancer/
  • http://www.westonaprice.org/blogs/kdaniel/veganthink-dr-john-mcdougall-explains-the-death-of-steve-jobs/
  • http://www.nbcnews.com/health/body-odd/strange-eating-habits-steve-jobs-f119434
  • Obrázek: http://thetrustadvisor.com/wp-content/uploads/2011/10/jobs-1.jpg